בית ידידותי לסביבה

לפני שבונים בית מחומרי בניין טבעיים, משתמשים באנרגיה סולארית, קונים רכב היברידי ומשקים את הגינה במיים אפורים, להלן כמה צעדים פשוטים שכל אחד יכול לעשות בביתו (ואנחנו עושים בביתינו) לטובת חיים יותר ידידותיים לסביבה.

 1. ניילון. בישראל נצרכות מדי חודש כ-430 מיליון שקיות פלסטיק ברשתות השיווק, כ-2 שקיות ליום לאדם (אדם טבע ודין, 2007). איך מצמצמים את השימוש ברמה הפרטית?  מגיעים לסופר עם שקיות מהקניות הקודמות ועם שקים מבד. מעבר לכך  לא קונים שקיות ועושים שימוש חוזר בשקיות מהסופר לזבל, סנדויצ'ים וכו'. את מלאי השקיות לשימושים השונים ניתן לחדש בעת הצורך כשעושים קניות.  אני מודע לבעיית חוסר האטימות של שקיות הסופר בשימוש כשקיות זבל. אומנם ניתן לחיות עם הבעייה הזו (אנחנו עשינו זאת במשך שנים) אבל הפתרון היותר מוצלח לבעייה הוא יצירת זבל יבש (ראו סעיף 4).

בעניין שימוש בשקיות נייר קיים ויכוח. נייר עשוי מעץ וכלל השינוע משלב חומר הגלם ועד למוצר של שקית נייר (שהיא עצמה כבדה יותר מניילון) דורש אנרגיה רבה ולכן פליטת Co2 רבה לאטמוספירה וזאת בנוסף להשפעות הישירות של עץ שנכרת. מבחינת הזבל שנוצר לאחר השימוש הנייר עדיף בהרבה על הניילון.

2. נייר. אין צורך לקנות נייר לכתיבה! זו השנה הרביעית  שלי ושל זוגתי באקדמיה ובמשך שנים אלו, לא היה לנו צורך לקנות נייר אפילו פעם אחת. את כל הסיכומים, הלימודים וההדפסות עושים על דפים שכבר מודפסים מצד אחד. דפים אלו מצטברים בכל בית מנייר שמקבלים בהזדמנויות שונות. במקרה ואלה אזלו אפשר למצוא דפי טיוטה בכל פח ניירות משרדי. את הדפים המשומשים (מודפסים משני הצדדים) איספו בשקית בבית וכשזו מתמלאת זרקו אותה בפחי המחזור שמפוזרים ברחובות ובמוסדות הגדולים (פחים של חברת "אמניר").   

 3. נקיון הבית. רוב חומרי הניקוי עשויים חומרים סינטטיים, רעילים וקשי פרוק. לבעייה זו עוד לא מצאתי פתרון ראוי אך אני יכול להציע כמה שיפורים. השתמשו בחומרי ניקיון טבעיים, הדבר טוב גם לבריאותכם הישירה וגם לסביבה. אנחנו משתמשים בחומרי ניקוי של חברת Ecover. הפתרון הוא לא אידאלי מכיוון שמדובר בתוצרת חוץ. הבאת המוצרים לארץ כרוכה בפגיעה סביבתית וקשה להעריך מה יותר ידידותי לסביבה-חומרי ניקוי סינטטיים תוצרת הארץ או טבעיים תוצרת חוץ. לאחרונה שמעתי שיש חברה ישראלית המייצרת חומרי ניקוי טבעיים אך לא הצלחתי למצוא את שמה או איפה מוכרים את מוצריה . אם מישהו יודע אשמח לשמוע. 

מעבר לכך פתרון טוב אף יותר הוא שימוש במוצרים טבעיים ולא מעובדים : לימון: מלבין כלים ומתקנים. חומץ מהול במים מצוין להברקת מראות, מרצפות, שיש ומשטחים מרוצפים, וכן להסרת אבנית מהקומקום  (ממלאים במים, מוסיפים מעט חומץ, מרתיחים וממתינים, והאבנית נושרת). חומץ טוב גם לשטיפת רצפות: מוסיפים לחצי דלי מים רבע כוס חומץ וטיפות אחדות של שמן אתרי – אקליפטוס, לוונדר וכד´. הרצפה גם מבריקה וגם מדיפה ריח טוב (מתוך כתבה של אסף לויתן). אני חייב להודות שעוד לא ניסיתי, אבל אני מבטיח לנסות כשייגמרו לנו חומרי הניקוי של אקובר. דבר אחד שכן ניסיתי (בהודו) הוא אגוזי הכביסה. מדובר בפרי של צמח שגדל בצפון הודו והוא משמש כחומר ניקוי לכביסה (ביד או במכונה). שמחתי לראות שניתן להשיג אותו בארץ. אבל צריך לזכור את ההסתייגות שהמוצר מיובא. בכל מקרה להלן הקישור למי שמעוניין.

אגוזי כביסה- http://www.biglal.co.il/websites/chitulim/716.asp

4. קומפוסט. הקלות שבהכנת קומפוסט בבית היא מבחינתי הגילוי הסביבתי המרעיש של התקופה האחרונה. האנרגיה שאנחנו משקיעים בהכנת הקומפוסט היא ללא ספק יותר קטנה מהאנרגיה שהשקענו בלהעלות את הזבל מהבית אל הפח ברחוב. בעזרת מתקן פשוט (ראו תמונה), אנחנו זורקים את הזבל האורגני ישירות מחלון המטבח לתוך חבית הקומפוסט. החבית היא חבית פלסטיק מחוררת, דבר שמאפשר חדירת חמצן פנימה (מונע ריקבון אנ-ארובי שיוצר ריח רע). כל מה שצריך לעשות הוא בערך פעם בשבוע לערבב מעט את תוכן החבית ולהוסיף מעט עלים יבשים. באופן מפתיע לתוכן החבית אין כלל ריח רע. כשהחבית מתמלאת, מניחים אותה לחודש-חודשיים כדי שהזבל יעבור "קומפוסטציה" ויהפוך לחומר דישון  (ובנתיים ממלאים חבית חדשה). התוצאה היא חומר דמוי אדמה שטוב לזיבול הגינה. ההשפעה הסביבתית של קומפוסט היא עצומה- פחות זבל שמשונע, מטופל ונקבר, פחות שימוש בשקיות  ופחות פליטה של גז מתאן (CH4) לאטמוספירה (המתאן הוא גז חממה שנפלט ברקבון אנ-ארובי. השפעתו על אפקט החממה גדולה יותר מהשפעת ה- Co2).   

imgp1425.JPG

 חבית הקומפוסט והצינור אל חלון המטבח שלנו.

5. צרכנות.  אחד העקרונות החשובים בשמירה על איכות הסביבה הוא צרכנות נבונה. בתור עקרון מנחה – קנו פחות, קנו רק מה שאתם באמת צריכים ושימו לב מה אתם קונים. אנחנו לדוגמא, אבזרנו דירה מבלי לקנות כמעט שום דבר חדש ואם קנינו עשינו זאת דרך יד שנייה. איך לא קונים? – משיגים מפה ומשם (בעיקר מציוד מיותר שמאוכסן אצל ההורים), מוצאים ברחוב, משפצים ומתקנים.  בהקשר זה יש פרויקט יפה של "שיתוף חפצים". הפרויקט נקרא אגורה והוא מנוהל דרך אתר אינטרנט שבו ניתן לפרסם דברים למסירה או לאסוף מהמפרסם. באינטרנט קיימים גם עשרות אתרים המפרסמים מוצרים יד שנייה . שיטה נוספת "להיפטר" מציוד שאין בו צורך הוא לארגן מכירת ציוד משומש. בשנים האחרונות ארגנו שתיים כאלה שהיו הצלחה גדולה. פרסמנו בשכונה, הכנו עוגיות, קבענו מחירים לציוד ופתחנו את ביתינו. בשתי הפעמים מכרנו ציוד שלנו ושל חברים ואפילו הרווחנו לא מעט מהסיפור. אם בכל זאת יש צורך לקנות מוצר חדש, שימו לב האם ארץ היצור היא ארצכם. הדבר לא נובע מציונות או לאומיות אלא מטעמי חסכון באנרגיה. מוצר שמיוצר מחוץ לארץ צריך לעבור דרך ארוכה מהייצרן ועד לבית הצרכן. המשמעות של מרחק זה מבחינה סביבתית הוא צריכת דלק, פליטה של מזהמים ו- Co2 וזיהום ים במקרה של הובלה ימית. לסיום אני מקשר לפוסט אחר שלי שנקרא "הנאה היא קניות". השורה התחתונה של הפוסט היא שכל אחד יכול לבטל את קבלת חוברת ה"מוצרים תמורת כוכבים" שמקבלים דרך כרטיסי האשראי בצורף לחשבון החודשי. החוברת היא בעייני עידוד לצרכנות שלילית, מיותרת של מוצרים באיכות לא טובה וזאת בנוסף לעובדה שהחוברת בעצמה מוסיפה מדי חודש לנפח הזבל שלנו.  הביטול נעשה על ידי שליחת מכתב בקשה לחברת האשראי. כעדכון לפוסט הקודם, בעקבות המכתב אכן הפסקתי לקבל את החוברת.  

לסיום אני מצרף קישור לסרטון קצר (20 דקות) שמסביר בצורה יפה את הרעות החולות של תרבות הצריכה. מעניין ושווה ביקור! – http://www.storyofstuff.com/

פוסט זה פורסם בקטגוריה שמירת טבע וסביבה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

13 תגובות על בית ידידותי לסביבה

 1. אורי בן אליהו הדרומי הגיב:

  יצא טיימינג מוצלח…
  משמח לקרוא כרגיל.

 2. Drazick הגיב:

  נהדר, ניישם חלק אצלנו…
  תודה.
  ותודה שאתה איכפתי לסביבה שלנו.

 3. שני (בת דודתך) הגיב:

  אהלן,
  לכבוד הוא לי להיות מקוראיך הקבועים.
  העניינים שאתה מעלה כאן קרובים לליבי מצד אחד (הרעיוני) אך רחוקים ממנו מצד שני (המעשי). נראה מה אפשר ליישם אצלנו.
  בעניין חומרי הניקיון: זה בעיה, אנחנו עצלנים וגם אין לנו זמן, אז יש לנו מנקה מפרו (חואן) ולך תסביר לו להשתמש בלימון ובחומץ. מה שכן, אני מבטיחה לקנות חומרי ניקוי שיוצרו בארץ.
  בעניין הקומפוסט: אנחנו בת"א אין לנו בכלל גינה או זמן ליצור אחת. מה נעשה עם קומפוסט. אתה יודע אם יש מי שאוסף קומפוסט? אם כן, נשמח להכין. אם לא…
  בענייני ניילונים אני בעד ודע לך שאמא שלי מכינה לכל המשפחה תיקי סופר מהממים מהבדים מהמפעל שלה. אם בא לכם אתם מוזמנים לפנות ותקבלו תיק אפילו עם מקום למפתחות, לארנק ולטלפון.
  אמשיך להתעדכן. ד"ש לזוגתך ואיך מתקדם ההריון? ספר לנו עוד.
  נשיקות
  שני

 4. בן אליהו היקר, אחרי שלא הצלחנו לתקשר זמן מה, אני שמח לראות שאתה לפחות קיים במרחבי האינטרנט. טיימינג זה דבר חשוב בחיים.
  Drazick- תודה. בעקבות תגובתך קראתי בבלוג שלך שהחזיר אותי לימי הטיול שלי בחו"ל. נהנתי לקרוא, תמשיך לכתוב ולהנות בטיול.

 5. בת דודתי היקרה.
  לכבוד הוא לי שאת מקוראי הבלוג הקבועים.
  בעניין חואן. אני מניח שהוא לא יתנגד להשתמש בחומרי ניקוי טבעיים תוצרת הארץ. עדיין לא מצאתי את שם הייצרן או איפה מוכרים את המוצרים שלהם, אבל כשאמצא אעדכן אותך.
  בעניין הקומפוסט. אם אתם בעניין ויש לכם פיסת קרקע (מרפסת, גג, שטח לצד הבניין) לשים בה חבית קומפוסט, עשו זאת. גם אם תזרקו את הקומפוסט לזבל, עשיתם משהו. אני לא מכיר גוף שאוסף קומפוסט, אבל אולי אחת מחברות הגינון או המשתלות באזור ישמחו לעשות זאת במקום לקנות קומפוסט. יש לך קרוב משפחה אחר שהתעסק עם קומפוסט לא מעט, אולי הוא מכיר משהו…
  תיקי סופר מהממים נשמע יופי, אדבר עם יפה'לה פעם הבאה שנפגש.
  אצלנו העניינם מתקדמים נחמד, ההריון גדל ובועט,
  אספר עוד כשנפגש במהרה ביימינו,
  ד"ש עם שיר גם לרועי,

 6. אורי בן אליהו הדרומי הגיב:

  רק רציתי לציין שבסן פרנסיסקו הנאורה, העירייה, או איך שלא קוראים לחבורה שמנהלת את העיר, מספקת פחי קומפוסט וכמובן אוספת אותם כל שבוע.

  בקרוב אצלנו?

 7. הלוואי. מדובר בפרויקט נכון גם מבחינה כלכלית וגם סביבתית, אבל בארץ יש נטייה למחשבה לטווח קצר…

 8. אורי בן אליהו הדרומי הגיב:

  הציניות בשאלה לא היתה מספיק בהירה, או שאתה באחת מהתקופות הנאורות האלה? 🙂

 9. כנראה שאני באחת מהתקופות הנאורות או אולי למעשה אני כבר נאור. 😯

 10. אורי בן אליהו הדרומי הגיב:

  יש לי חבר עוכר דין, חבר קלקלן, טוב לדעת שיש לי גם חבר מואר…

 11. דרך אגב (ואני מפסיק כאן את הדיון על היותי נאור או מואר), במועצה של קרית טבעון מפרידים בפחים הביתיים בין זבל רטוב ליבש ואני מניח שגם מטפלים בשני סוגי הפסולת בצורה שונה. מעבר לכך קרוב משפחה שלי כתב עבודה על הכדאיות הכלכלית של איסוף ויצור קומפוסט בארץ ומצא שזה בהחלט כדאי, כך שאני חושב שזה רק עניין של זמן עד שיאספו ויטפלו בארץ בזבל אורגני.

 12. שני (בת דודתך) הגיב:

  קראתי כתבה קצת מבאסת על מה שפולטות חוות המחשבים בהם מאחסנים את כל המידע שעל האינטרנט. הנה קישור:
  http://themarker.captain.co.il/captain/spages/935784.html
  אין לנו איך לנצח. קיומנו המודרני פשוט פוגע בסביבה.
  אוף.
  ובעניין הקומפוסט. אני אבדוק את הנושא עם בעלי (שיחיה) ועם ה"רועי פדרמן" הזה שמוזכר כאן.
  ביי בינתיים.
  שני
  נ.ב. בסוף החודש אנחנו נוסעים לצ'ילה וארגנטינה לטיול (קצר, של חודש אחד בלבד) אז אולי פעם הבאה אני אעלה סיפור על קורותינו בטיול. אם כי, יש לי תחושה שגמל לא יהיה בסיפור שלנו (אין זמן. :?)

 13. תודה על הקישור. הכתבה מעניינית ומראה עוד צד של המורכבות של שמירה על איכות הסביבה. בעני זה לא מיאש, רק מראה שצריך לנסות ולחשוב על ההשלכות של מה שאנחנו עושים. הכתבה גם מראה את הצד השני- ( "אולם חשוב לציין שהשימוש באינטרנט גם תורם באופן משמעותי להפחתת הזיהום ולחיסכון במשאבים. דואר אלקטרוני בזבזני הרבה פחות מדואר משרדי רגיל, מהדורות מקוונות של עיתונים חוסכות כריתה של אלפי עצים, ופגישות שנעשות באמצעות וידיאו מחליפות טיסות הגורמות לזיהום חמור…").
  אני מסכים איתך שקיומנו המודרני פוגע בסביבה או יותר נכון משנה אותה באופן דרמטי, אבל לטעמי אין לנו את מי לנצח כאן. השאיפה כמו שאני רואה אותה היא למזער את הפגיעה של הסביבה בחזרה בנו כמין ובמינים אחרים ואני באופן אישי מוסיף לכך את מזעור הפגיעה בסביבות טבעיות וביצורים החיים בהם שהם חלק שטורם לבריאותם הנפשית (והפיזית) של אנשים רבים ובתוכם אני. לטעמי ניתן לעשות זאת תוך שינויים בהרגלי החיים ותוך כדי הרבה מחשבה ומודעות.
  תהנו בצ'ילה וארגנטינה (איזה כיף לכם…), אשמח לשמוע על קורותיכם ואם לא גמל אולי תקנו למה…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s