המצאת העתיד

לא צריך עין חדה במיוחד כדי להבחין שהנוף השתנה. הבית החליף את הסירה, הים וההר החליפו מקומות, הצורות עגולות יותר, הכחול בהיר ומרוחק יותר, הצבעים הקרים החליפו את הצהובים והאדומים.

  imgp1349.JPGimgimprov.jpg

גם בי חל שינוי, אך כדי להבחין בכך צריך עין חדה במיוחד. הפנמת הבנות ייצבה את הטלטלות, חששות התחלפו בציפייה ללא נודע, ההתנהלות יותר עגולה, בהירה ומרוחקת, הצבעים הקרים והרוגעים מחליפים את השאפתנות החמה. 

  

יום לפני שנודע לנו שחיים חדשים נוצרים בבטנה של זוגתי, כתבתי בבלוג תגובה לפוסט מעניין שקראתי. למרבה האירוניה נושא הפוסט היה המוות (שיחה אודות המוות/ "אתון עיוורת").

 בתגובה לאותו הפוסט  ציטטתי משפט יפה שכתבה  "אתון עיוורת": “אני משתמשת בחומרים מהעבר כדי לצייר לעצמי עתיד שבו אין כל הפתעה. אינני יכולה להמציא משהו שמעולם לא פגשתי בו, שטעמו זר לי לחלוטין. אני לועסת כל הזמן את אותם חומרים ישנים. אין התחדשות. על משפט זה כתבתי- "דבר שחוזר על עצמו לא מעט גם בחיי, משהו שכדאי להיות מודעים אילו ולהזכיר לעצמינו בשלבים שונים בחיים. העתיד מלא הפתעות- יש התחדשות.

ביום למחרת קיבלתי את השעור המעשי הכי חזק שקיבלתי  בחיים- העתיד מלא הפתעות. הנטייה להשתמש בחומרים מהעבר כדי לצייר עתיד שבו אין כל הפתעה הוא מוטעה לחלוטין.  לא ניתן  להמציא את העתיד, משהו שמעולם לא פגשנו בו, שטעמו זר לחלוטיןיותר מכך, לדעתי הנטייה לצייר את העתיד מגבילה אותנו ומצמצמת את חווית החיים שלנו לדברים שאנחנו חושבים שיקרו לנו ולדברים שאנחנו חושבים שאנחנו יכולים לעשות. העתיד לא ידוע ואין טעם להשקיע הרבה אנרגיה בלנסות לדמיין אותו, גם לנסות ולתכנן זו במקרים רבים אנרגיה מיותרת ואת דעתי על כך כבר כתבתי באחד מהפוסטים הראשונים בבלוג (תכנון ומקריות – הטיול כמשל לחיים).   

ישנם רגעים מעטים בחייו של אדם שבהם החיים מבליחים במלוא עוצמתם. ברגעים כאלה החיים פשוט קורים, ללא האשלייה שאנחנו מבינים או שולטים במה שמתרחש. יישבנו בקניון המגעיל, מסביבינו אנשים ריקים וחווינו את אחד הרגעים המלאים בחיינו. הבנו שחיינו משנים כיוון, העתיד חזר להיות משהו מיסתורי ומרתק. למרות שאין לי נטייה למיסטיות, הרגשתי שמשהו כיוון את חיינו למקום אחר. ההרגשה הייתה שיש דברים שצריכים לקרות ומה שקרה לנו, היה מסוג הדברים האלה. אין צורך להרחיב את הדיבור על זוגות שלא מצליחים להכנס להריון ואני לא רוצה להרחיב את הדיבור על שבע שנים שלנו יחד שבהם למרות שלא תמיד הכי נזהרנו, זה עדיין לא קרה. ואז זה קרה. בדיוק אחרי שהחלטנו להתחתן, בדיוק בימים הנכונים ויותר מכך, גיבור העלילה שלנו שרד עוד מכשולים לא קלים שהצנזורה אסרה עלי לפרט במעמד זה. מקריות ?! אני נוטה פחות ופחות להאמין בה.    

הרגעים הנדירים האלה גורמים להבין הרבה דברים. האחיזה הנוקשה ברצון לשלוט בחיים, גורמת לסבל. ההרפייה מקלה. העתיד לא ידוע. העתיד הוא רק עוד רעיון בראשינו.   

לסיום רציתי להודות לתאי המין שלי (איזה גברים!) ושל זוגתי (אח… איזה נשיות!) שהחליטו להפגש ולקול תרועת חצוצרות לייצר ייצור חדש. אני גם רוצה להודות לאותו ייצור שכבר בשלבים ראשוניים של התהוותו לימד אותי שיעור כה חשוב. אני באמת לא יודע אם הצאצא יחליט לצאת לאויר העולם, אם יהיה בריא, איך אהיה אני ואנחנו ואם כמו שאומרים "הכל יהיה בסדר". מה שאני כן יודע זה שבגלל ההפנמה שהעתיד לא ידוע, חיי בהווה טובים יותר.     

פוסט זה פורסם בקטגוריה חיים צפוניים. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

11 תגובות על המצאת העתיד

 1. שני (בת דודתך) הגיב:

  רועי וצופית המתוקים,
  ההודעה הקודמת שלי נחתכה באיבה.
  מה שרציתי לומר זה שאני נכנסת מידי פעם לראות מה חדש והנה לפני כמה ימים נכנסתי והיו חדשות מרגשות במיוחד.
  המון המון מזל טוב ומזל טוב גם על החזרה למרכז (יחסית…)
  נשיקות וחיבוקים
  בהצלחה.
  שני

 2. יעל (כבר לא רסטה) הגיב:

  פעם, לא כ"כ מזמן ,סיפרתי לזוגתך (המופלאה) שאני מרגישה שקורים דברים המכוונים אותי להיכנשהו…
  טוב לדעת שזה קורה גם לאחרים ואני לא הוזה חוסר מקריות 🙂

  הפוסט הזה מעניין ומנוסח מעולה לדעתי
  מצפה לבא…

  נ.ב.
  מעניין אם יש אפשרות למשלוח אוטומטי לרשימת תפוצה כאשר פוסט חדש מועלה לאתר….

 3. הלו יעל,

  נחמד לראות שאת עוקבת מפעם לפעם (וכך גם לגבי בת דודתי שני ו-nachum שאותו למעשה אני לא מכיר). לא מזמן עלתה בי ההבנה שאני כנראה כותב בעיקר לעצמי כי רוב הקוראים שעקבו בזמו שטיילנו בהודו נטשו מזמן ושאר המעריצים האלמוניים של הבלוג כנראה לא באמת קיימים. לפני שהשלמתי עם העניין החלטתי לעשות ניסוי קטן ושמתי מונה כניסות בבלוג. התוצאות הפתיעו אותי. מה- 6 בנוב' (~ 3 שבועות) היו 56 כניסות לאתר (אם להיות ישרים בערך 1/3 מהם הם כניסות שלי בעקבות הסקרנות לראות מה התקדם). החלק הנחמד (ומפתיע שזה קיים) הוא שבחלק מהכניסות אפשר לראות איך הגיעו לאתר (מה הקישו בגוגל). מתוך זה ראיתי שמגיעים לאתר די הרבה במקרה ובעיני זה די נחמד.
  בעניין העדכון כשפוסט חדש עולה, אני אבדוק ואני מבטיח תשובה.
  רק טוב…… 😆

 4. רועי,
  הכי מזל טוב שיהיה. שזאת תהיה תנועה בשמחה.
  עכשיו אשאל אותך ואת עצמי – אם ברור לנו שהעתיד לא ידוע, למה אנחנו דואגים או פוחדים ממנו? לדוגמא – אנחנו מחפשים לקנות דירה. יכול להיות שמצאנו משהו, מחר המשא ומתן. אני לא שקטה. אני דואגת שאנחנו נשלם יותר מדי, ואחר כך כשנרצה למכור לא נקבל את המחיר, שיהיו ליקויים בבניין, שהקבלן לא יסכים לבצע את מה שאנחנו רוצים, או שאם הוא יסכים אז הוא יבצע את זה לא טוב. ועוד – כמה הרבה עבודה מחכה לנו – הבחירה של המטבח, הביצוע, העבודה על הגג.
  המחשבה מתפצלת לאין סוף מחשבות.
  אני לא טיפוס דאגן. נהפוך הוא. אלא שאף פעם לא קניתי דירה בסדר גודל כזה. זאת קפיצת מדרגה מאוד משמעותית. זה מפחיד. מצחיק הפעם זה מפחיד כי זה לא ידוע, אין לי ניסיון שאני יכולה להישען עליו.

 5. אהוד הגיב:

  מענין לעקוב אחר התפתחות התובנות בנוגע לחיים. עוד מעט כבר לא יוכל אביך להגיד לך, חכה, חכה שיהיו לך ילדים, רק אז תבין למה אני מתכוון. מצד שני, תוכלו לנהל שיח אבות על השמחה שמסב לך חיוך של ילדך ועל צערך המתגלם מכאב צמיחת שיניו

  קורא מזדמן

 6. nachum הגיב:

  i found you by readinig the blog of your brother in notes.keep writng the people will come later-be sure. 🙂 🙂

 7. אתון עיוורת,
  תודה וכמו שכתבת (בהזדמנות אחרת), בקרוב אצלך…
  בעניין הדוגמא שהבאת . זה באמת נשמע מקרה עם פוטנציאל לגרום לדאגות, אבל אולי דווקא המקרים האלה הם ההזדמנויות שלנו לתרגל חיים יותר רגועים ותפיסת עולם יותר נכונה (לטעמי). גם אני מתחבט בשאלות שעולות מהתפיסה שהעתיד לגמרי לא ידוע, אבל מהניסיון שלי עד כה, נוכחתי שאם מפנימים את התפיסה הזאת עד הסוף, התשובות מגיעות.
  במקרה רכישת הדירה, אני יכול להתחבר לכל מה שתיארת, אך מבחינה רעיונית אני לא מסכים אם האמירה "זה מפחיד כי זה לא ידוע". לדעתי זה אף פעם לא ידוע ולכן אין מה לפחד. את דואגת שתשלמו יותר מדי, שיהיו ליקויים בבניין, שהקבלן לא יסכים לבצע את מה שתרצו. אבל האם את יודעת שכל זה יקרה? האם זה קורה עכשיו? אולי הקבלן יהיה הגון ונחמד, ואולי הוא באמת יתנגד למה שתרצו אבל אותך זה לא יטריד כי משהו משמעותי אחר יקרה לך בחיים ואולי מחירי הנדל"ן באזור יעלו ותרוויחו מהקנייה ואולי ואולי…… ואולי משהו ממה שאת דואגת אכן יקרה ולצורך הדוגמא, יהיו בעיות בבניין. אז האם נכון לדאוג מזה כבר עכשיו?! האם אין פה דאגה כפולה, גם מהרעיון שמשהו יקרה וגם כשהוא באמת קורה?! אני טוען יותר מכך- במקום לדאוג פעמיים, ניתן לא לדאוג כלל. דאגה היא משהו שמופנה לעתיד. כשמשהו הופך למציאות נוכחת ולא עובר פרוש שלנו על השלכותיו לעתיד, הוא לא מלווה בדאגה.
  גם אני לא חף מדאגות, אבל אני מרגיש התקדמות עם הפנמת התפיסה שההווה הוא המציאות והעתיד הוא רעיון והוא לגמרי לא ידוע. אני גם לא מתכחש לעובדה שהמחר יגיע ולא אומר שצריך להתעלם מממנו או לא להתכונן אילו, אבל כדאי לשים לב כמה אנרגיה משקיעים בזה וכל דאגה ולחץ שמופיעים עקב ההתעסקות הזאת הם לטעמי מיותרים.
  בהצלחה עם הרכישה החדשה….

 8. אהוד,
  אולי אבי יוכל להגיד לי חכה חכה שיהיו לך נכדים…. אבל אני לא אכניס לו רעיונות לראש
  שמח שאתה מזדמן לקרוא

 9. נחום,
  תודה. מהתגובות שלך לאורך הדרך אני מתרשם שאתה בהחלט מעודד התבטאות ויצירה. האינטרנט מהווה מרחב פשוט לדברים אלו, אז עכשיו תורי, מתי תפנה אותנו לבלוג שלך?! בקשר לקוראים אני לא ממש מוטרד ההתבטאות היא החשובה והפוסט הבא (אם כי פחות יצירתי ויותר אינפורמטיבי) כבר בדרך.

 10. רועי,
  אני מחייכת כי כל מה שכתבת ידוע. ידוע גם למעשה. הרי אני זאת שכתבה את מה שציטטת למעלה וכתבתי את זה לא כתיאוריה שלא מחוברת לחיים. אבל לפעמים זה מציף. במיוחד אם ישנו עומס אחר, או שבכללי – אנחנו לא במצב אנרגטי מדהים. אתה צודק בכל מילה שכתבת. בינתיים נרגעתי. לדעתי, במקרה הספציפי הזה מדובר במשהו אחר שמסתנן כדאגה עתידית – גם זה פטנט שקורה. נניח קושי עם העניין הזה של הרכישה שקשור בקפיצת המדרגה שמתורגם לדאגות עתידיות.
  עוד דבר שטוב לעשות עם דאגות עתידיות – וזה דווקא קשור לתחום המעשי – לפרק אותן לשאלות מעשיות (זה מה שעשיתי הפעם). לשאול את עצמי מה מציק לי ואם יש משהו שאני יכולה לעשות לגביו משהו. אם יש – לעשות אותו. אם לא – פשוט להניח לזה. זה עובד יופי.
  בכל אופן תודה על התזכורת 🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s