רק בשביל לקבל חיבוק…

+ היום בערב קיבלתי חיבוק חם ושמעתי סוד מפיה של אישה הודית חייכנית בשנות ה-50 לחייה.
לא מדובר בסיפור רכילותי ועסיסי. צופית יודעת מהכל, היא עודדה אותי ויותר מכך, את החיבוק קיבלנו יחד.

ריח הקטורת מתערבב עם ריח הזיעה של האנשים העומדים מסביב. מוזיקה הודית נעימה מתנגנת ברקע ושזו מפסיקה נשמעים רק קולות ההתרגשות מהקהל. עשרות אנשים עומדים בשני טורים, האחד לנשים והשני לגברים ולזוגות. הקהל עומד ומחכה בתוך אולם גדול, מעין מקדש, ומתקדם לאט לעבר קידמתו, שם בלב ההתרחשות וההתרגשות יושבת "אמה".


אנשים עמדו מכל עבר. סדרן הודי שאל אותי לשפתי, התכופפתי על ברכי לעבר אישה שישבה על כיסא נמוך ולפני שהספקתי לראות את פניה, ראשי נדחף לעבר כתפה החסונה. למשך שניות בודדות הייתי שם ראשי לחוץ לכתפה., ברגע הקצר ההוא נדמה לי שהרעש סביבי נעלם ואז שמעתי אותה אומרת משהו באוזני. ציפיתי לשמוע מילה בעברית (כיוון ששאלו לשפתי), אך במקום זאת שמעתי רק מלמול מוזר בשפה המקומית, שאפילו שמה נשמע כמו מלמול- מליאלם.

מעבר להתרגשות לפני, לא הציפו אותי רגשות אדירים ומה שהרגשתי היה בדיוק מה שהיה שם-חיבוק מאישה הודית.
לאחר החיבוק, קיבלתי מידה מתנה קטנה עטופה בנייר, עזבתי את המקום טיפה הלום והמום, אך כיוון שהציפיות שלי מהחיבוק לא היו גדולות גם לא היתה אכזבה.

+ לאישה שסביבה מתקיים האשראם קוראים "מאטה אמריטנדמאיי", אך היא מכונה "אמה", שמשמעותו -אמא. אמה היא איש מדהימה לכל הדעות. היא נולדה למשפחת דייגים שגרה בדיוק במקום שכיום נמצא האשראם- בין הים הערבי במערב, לתעלת הנחל (Back water) במזרח.

לפי הסיפורים, כשהייתה ילדה עזרה אמה לאנשים הזקנים, החולים והעניים בכפרה וזאת למורת רוחם של הוריה. כשגדלה, החלו להתאסף סביבה אנשים. בתחילה היא קיבלה אותם ברפת שבחצר הבית, אך לאט לאט המקום לא הצליח להכיל את קהל המבקרים.

שמה של אמה הלך לפניה, וכשכספי התרומות החלו להגיע , היא השתמשה בהם לבניית בתי חולים, בתי ספר ולעזרה לאוכלוסייה ענייה ואוכלוסיות מוכות אסון כמו לאחר הצונאמי ורעידות האדמה בגוג'ארט ופקיסטן.
כיום סביב המקום שבו עמד ביתה, עומד האשראם שמורכב מאולם התכנסות (מקדש), חדר אוכל עצום, בית חולים וחמישה רבי קומות המכילים את תושבי ואורחי האשראם.

imgp1027.JPG

תמונה של חלק מהאשראם מבחוץ (צד הנחל). מבפנים מבקשים שלא לצלם.

+ לאמה אין אידאלוגיה מורכבת והרעיון המרכזי שלה הוא לתת אהבה ולעזור לאחרים. בנוסף לעזרה שהיא נותנת לאוכ' חלשות, היא פוגשת אנשים ועוזרת להם במילה טובה וחיבוק חם.
לפי הטורים הארוכים וכמויות האנשים שמגיעים מהודו ומכל העולם, אהבה היא מצרך מאוד נדיר בעולמינו. בשלושים השנים האחרונות, חיבקה אמה כ-24 מליון איש!
אמה עורכת באשראם "ימי חיבוק" ("דהרשן"), שלוש פעמים בשבוע ומפעם לפעם יוצאת לפגוש ולחבק אנשים במקומות אחרים בהודו ובעולם.

כמויות האנרגיה שיש באישה הזו הם כמעט לא אנושיות. הדהרשן באשראם מתרחש בערך מ 11 בבוקר ועד 18:00 ברציפות. ב 18:00 מצטרפת אמה לכל חברי האשראם לשירת שירי קודש הינדים ולאחר מכן חוזרת לקבל את האנשים שלא הספיקו לראות אותה לפני השירה.

+ ההתרגשות האמיתית מבחינתי, הייתה לראות את הדהרשן מהצד. ביום למחרת החיבוק שלנו, התיישבתי בצד של הגברים בכדי לצפות בהתרחשות.
אנשים מכל הסוגים, הגילים, הצבעים ומכל מדינות העולם הגיעו לפגוש את אמה. ההתרגשות סביבה הייתה עצומה. אנשים בוכים, צוחקים, מביאים לה מתנות ולפעמים מחליפים איתה כמה מילים. אמה מקבלת את כולם, מחייכת, מחבקת ולפעמים צובתת בלחי, צוחקת או נותנת נשיקה בעיקר לילדים לזקנים ולחולים.
למרות שלטעמי חברי האשראם איבדו כל פרופורציה בהערצתם אליה ולמרות שעניין החיבוק נראה כבר מעט תעשייתי, באמה עצמה יש משהו פשוט, אמיתי, שמח וטוב בצורה מדהימה. הכוחות והיכולת שלה לתת לאחרים, ירשימו לטעמי גם את הספקנים והציניקנים הגדולים.

+ סדר היום באשראם: לפי אמה, עבודה רוחנית על עצמך, צריכה להיות משולבת בנתינה לאחרים. היא ממליצה על לפחות שעתיים ביום של נתינה מסוג זה.
אורח החיים באשראם לא נוקשה ולמעט כמה חוקים בסיסיים אורחי האשראם חופשיים לעשות כרצונם. דיירי האשראם שומרים על שגרה יומית והאורחים מוזמנים להצטרף. סדר היום כולל- ארצ'נה (דקלום אלף השמות של האם האלוהית), מדיטציה על שפת הים, ארוחות, בהאג'ן (תפילות בצורה של שירים הודים) ושרות (Seva) –
פעילות התנדבותית לטובת נתינה ועזרה לאחרים. הפעילות יכולה להיות כל עזרה באחזקת האשראם או עזרה בפרויקטים מחוצה לו.

את סדר היום והילכות האשראם, הציג לנו בחור צעיר בעל אנגלית טובה, ביום הראשון כשהגענו לאשראם. באותו היום פגשנו מכרה ישראלית שגרה באשראם בארבע השנים האחרונות. הישראלית סיפרה לנו שהבחור שהעביר לנו את הרצאת ההכרות הוא לבנוני שחי באשראם כבר יותר מ-10 שנים. השילוב של ישראלית ולבנוני שחיים באותו האשראם בהודו בעיני הוא מוזר ומרגש גם יחד. החיבוק של אמה, כך מסתבר, אינו מבחין בין הלאומים השונים ואין ספק שעדיף לקבל חיבוק ממנהיגה רוחנית כמו אמה, מאשר ממנהיג רוחני כמו נסראללה או ממנהיג חומרני כמו אולמרט.

+ ה- Seva שלי ושל צופית היה לא שיגרתי. ביום הראשון, כאשר ניגשנו לשולחן ה- Seva וגילנו שכרגע זקוקים בעיקר לעזרה בפעילות השוטפת, התנדבנו לעזור בהגשת ארוחת הצהריים. בבוקר למחרת גילינו משהו שגרם לנו לשנות את יעודינו כמגישי ארוחת הצהריים הקבועים.
הזבל שמיוצר באשראם ממוין לפחים שונים לפי תכולתו: פלסטיק, נייר, זכוכית, חומר אורגני וכו,. המיון כשלעצמו הוא טוב, אך כמו בהרבה דברים בהודו, כשלומדים משהו מהמערב- לא תמיד מפנימים את כל התהליך. אחרי המיון הפלסטיק והנייר נשרפים והזבל האורגני פשוט נזרק לנהר.

פעילות ה-SEVA שלנו הלכה והתרקמה. בשלושת הימים הבאים, ארגנו פינת קומפוסט ומהזבל האורגני שאספנו במשך יומיים, הכנו בערך טון קומפוסט.

מחלקת האקולוגיה באשראם , סיפקה לנו "Effective Micro organisms) "EM), שזו תערובת שמזרזת את תהליך הקומפוסטציה לכדי חודש וחוסכת את הצורך בערבוב. מזלנו שפר ובנוסף, אחד מתושבי האשראם הקבועים התענין בפרויקט ואף קיבל את ברכתה של אמה לקידום הנושא. הבחור אמר שימשיך את הפרויקט גם לאחר שנעזוב ולנו נותר לקוות שהתחלנו מסורת חדשה ובכך עזרנו לאשראם ש"אוהב כל חי" לפגוע קצת פחות בחי שמסביבו.

לעוד מידע על האשראם:

www.amritapuri.org

לעוד מידע ושימושים נוספים ב EM :

www.emrousa.co

פוסט זה פורסם בקטגוריה הודו. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

11 תגובות על רק בשביל לקבל חיבוק…

 1. דיתה הגיב:

  מדליק, מדהים ומרגש בהחלט.חיבוק גם אני יכולה לתת, אך האנרגיות שלי מוגבלות גם בעוצמתן וגם בזמן שהותם – אנא נצלו מהר. כל הכבוד על המיזם החדש באשרם.

 2. אהוד הגיב:

  אין ספק שאתם רחוקים ממרקחת החיבוקים של מדינת ישראל. אולי כשתחזרו תפתחו כאן סניף חיבוקי. כמובן לא חיבוקים ונשיקות כפי שאולמרט נישק את אבו מאזן, או חיים רמון את החיילת ה', או קצב את עובדת לשכתו א' . אלא חיבוקים שאינם מיועדים לחנוק או לכפות עצמך על הזולת . חיבוקים של לתת ולא של לקחת

 3. אורלי הגיב:

  רועי וצופית יקרים,
  התקשרתי היום לדיתה לבקשת אבי לומר שהכל בסדר אצלם (הם בקמבודיה) דיתה סיפרה לי כבדרך אגב שאתם לא שומרים את כל החוויות לעצמכם ושכולם מוזמנים אז בשעת לילה מאוחרת נכנסתי ואכן זהו הבלוג הראשון שאני קוראת ביסודיות יחסית לשעה. אז הכתוב משמח

 4. יעלי (אחותך) הגיב:

  חיבוקים זה מצרך מאוד חשוב בימינו! אחד החשובים שיש, אפילו אם הוא מאישה הודית ולא גורם לאיזו התרגשות מיוחדת!
  יש קבוצה של אנשים בארץ שבכל מיני פסטיבלים פותחים דוכן חיבוקים בחינם. המחשבה מוזרה, אבל זה משמח!

  ואם כל זה בא ביחד עם עבודה מדהימה שנעשית באשרם אז זה נשמע אפילו יותר מיוחד!
  ממש נחמד שהצלחתם לעשות גם כל כך רחוק משהו שקשור קצת לסביבה. אולי התחלתם משהו גדול…….
  אני בנתיים נשארת עם שנת שירות, קצת מיחזור וחיבוק של אמא!
  מתגעגעת….

 5. משפחתי היקרה.
  תודה על התגובות, חיבוק חם ואוהב לכולם יחד ולכל אחד לחוד.

 6. אורלי,
  נחמד לשמוע שאת קוראת את הבלוג. הבנתי שהחלפנו משמרות בהודו, כך שאולי את מזהה חלק מהמקומות. שיהיה רק טוב ואת בהחלט מוזמנת להמשיך ולהתעדכן…

 7. אורי בן אליהו הדרומי הגיב:

  ואני חשבתי שאי אפשר להיות יותר חיוביים ממה שהייתם לפני שנסעתם…
  תמשיכו להוסיף משקל לצד הנכון של המאזניים

 8. אורית הגיב:

  כל הכבוד על המיזם!! יש בארץ בירושלים אנשים שמחלקים פתקים "עשית מעשה טוב היום" ונותנים חיבוק.הם אורבים לאנשים שעושים מעשים טובים.. קבלו חיבוק!! השבוע קיבלתי טלפון מקרית ארבע, רכזת נוער שרוצה לפתוח חוג סיירות לעולים מצפון הודו!! מדליק! יש שם מסתבר 110 משפחות עולות. אתם יכולים לנחש מה המצב שם.. יעל, איפה את עושה שנת שירות בסוף? מתגעגת אליכם! אורית.

 9. גרשון הגיב:

  מרגש אותי לקרא.
  אני מתרגש עד לדמעות מהראשוניות שיש בכם
  זה מקסים לחדש בעולם שלנו
  רק היום למדתי איך נכנסים בבלוג לראות את כל מה שכתבת
  אוהב אתכם ומחבק אתכם כמו שהבלקינים מחבקים וכמו שהפדרמנים לומדים לחבק. אני חושב שלסבא ממי זה לו לא היה חלק ממנו. הוא היה יתום.

 10. דוד גרשון, כיף לראות שאתה קורא. חיבוק חם בחזרה.

 11. יעל (כבר לא רסטה) הגיב:

  תראה במה נתקלתי ברשת….
  גנבו לך את הכותרת:
  http://www.masa.co.il/article.php?cid=2359&subcat_id=299

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s