אפליקציה ב"איי-פון" חזתה את השרפה בכרמל

חבר הראה לי אפליקציה חדשה ב"איי-פון" שחזתה את השרפה בכרמל. אני מפעיל את האפליקציה וכתוב שם  לבן על גבי המסך את התסריט ההזוי הבא "בשיא החמסין של חודש דצמבר יכסה ענן את השמש הקופחת ויאפשר לתושבי חיפה לצאת מהמזגנים אל האוויר הפתוח והמאובק. שעות לאחר מכן יתברר גודל האסון. רק ימים לאחר מכן ישכחו הלהבות והאחראים יתחילו לחפש את האשמים. שבוע לאחר מכן, במהלך סופה שתמשך כיומיים, יירדו על הכרמל רבע מכמות הגשם השנתית הממוצעת."

נבואות בדיעבד הם חכמה קטנה מאוד אני אומר, אבל החבר מתעקש שזה הופיע אצלו גם לפני השריפה. באותו רגע נפל לי האסימון. הנבואות שמגשימות את עצמן בצורה הטובה ביותר הן אלה שעצם קיומן משפיע על העתיד. נשמע מופרך שעצם קיום ה"איי-פון" ונבואתו גרמו לשרפה? פעם גם נשמע מופרך שבאר מזוהמת גרמה למגפת כולרע ברובע שלם בלונדון.

ביקרתי בבנין אינטל החדש כדי ללמוד על טכניקות של בנייה ירוקה שנעשה בהם שימוש. העשייה של החברה חיובית והביקור היה מעניין. הבניין מצליח לחסוך כ 30% מצריכת החשמל הצפויה, אבל הנקודה המדהימה בעיני היא שצריכת החשמל של הבניין דומה לזו של שכונה שלמה. כל זאת בשביל מה? בשביל לפתח לנו שביב חדש לדגם של המצלמה הדיגיטלית החדשה שלנו, ללפטופ, לפלאפון וכמובן ל"איי-פון". את אותם מוצרים נזרוק לפח בעוד חודשיים שיצא דגם חדיש, דק יותר, קטן יותר, בוהק יותר. אני מניח שאתם כבר מבינים לאן אני חותר שאני אומר שה"איי-פון" גרם לשריפה.

סביר שמי שקרא פעם תחזיות של מודלים על השפעות ההתחממות הגלובאלית באזורינו נחרד לנוכח מזג האויר בשנים האחרונות. מה שמחריד זה לאו דווקא האמיתות של התחזיות אלא המהירות שבה הן מתגשמות. מי שיקרא תחזיות מסוג זה ימצא שם חיזוי לרצף של שנות בצורות, אירועי מזג אויר קיצוניים ושריפות ענק. נשמע לכם מוכר? יטענו הספקנים שזו חלק מהתחממות מחזורית באקלים כדוה"א, שאי אפשר לעשות סטטיסטיקה על עשר שנים ושסערות בשמש אחראיות לחמסין של דצמבר. בסדר, אולי הם צודקים אבל ישנו עיקרון שנקרא עיקרון הזהירות המוקדמת. גם אם רק 90% מהמדענים סבורים שפליטות גזי החממה על ידי האדם הם הגורם העיקרי לשינויי האקלים וגם אם אין וודאות מוחלטת, עדיף לנו לנקוט בגישה של הפחתת פליטות הפחמן. במקרה הגרוע הפחתנו את הפליטות והתחממות תמשיך. המחיר שנשלם במקרה כזה הוא פחות מוצרים, פחות פקקים, פחות זיהום אויר. את המחיר של אי עשייה או "עסקים כרגיל" אנחנו כבר מתחילים להרגיש.

אפליקציית העתיד באיי-פון חוזה שחלק מהסימנים הראשונים של ההתחממות יהיו עדינים. קראתי שם שעקב החום, הפרות יניבו פחות חלב ובמשך שבועות לא תהיה חמאה על המדפים בחנויות. עוד קראתי שתעריפי המים לשימוש בייתי יעלו ומאידך ירדו מכסות המים לחקלאות. כל זה כידוע כבר התרחש, אבל אם לא נדע להקשיב לסימנים האלה, די מהר נחווה על בשרינו סימנים הרבה פחות נעימים, דוגמת שריפת הענק בכרמל.

היום הבן שלי שאל אותי עם עכשיו זה חורף. אחרי שעניתי לו שכן, הוא אמר שפשוט הגשם עושה עכשיו הפסקה. לבני השני שהולך להיוולד לדצמבר חם ויבש, אני מאחל שבילדותו כמו בילדותי הוא יוכל להתרוצץ בחוץ בקיץ ללא גלי חום קיצוניים ושידע מהו חורף ארץ ישראלי שבו אפשר לטייל בגשם מבלי להסתכן מסככות שמתעופפות ברוח ומגלים אימתניים שמציפים את מישור החוף.

זאת לא שקיעה. עשן השרפה בכרמל

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s